Izvještaj selektora GM Milana Draška sa Olimpijade u Bakuu, 01-14.septembar 2016. godine

 

tmp_23617-image-0-02-01-b7afb50b99ffa7b9cb486a503f0d85ce333ebc1ba8fd2ee52fa26396b637c9d7-V1628316830Sportska dvorana “Crystal  Hall” ugostila je učesnike 42. Šahovske olimpijade u muškoj i ženskoj konkurenciji. Dvorana  prima 25000 gledalaca, prostrana i funkcionalna, vjerovatno je najbolja pozornica  u istoriji  održavanja olimpijada. Stanovali smo u hotelu “Boulevard”, tri kilometra od centra Bakua i pet od sale za igru. Hotel na četiri sprata prostire se uz Kaspijsko more, ali o kupanju nije bilo govora zbog brojnih brodova i naftne platforme. Najbliže plaže udaljene su  40 kilometara. Hotel  je pružao odlične uslove za boravak, mada smo se teško navikavali  na nedostatak svježeg vazduha u sobama. Da je postojao makar mali prozor, utisak bi bio još  imresivniji.  Kroz stakleni zid okrenut moru, posmatrali smo dio grada gdje dominiraju “Plameni tornjevi”. Tri atraktivna  solitera,  sagrađeni tokom prošle godine, novi su simboli Bakua. Posebno dominiraju noću kada se smjenjuju slike po njihovim staklenim pročeljima, najuzbudljivije izgleda simulacija požara. Nesumnjivo, jedna od najbolje organizovanih olimpijada! Po mom mišljenju, Hanti-Mansijsk 2010. godine ostavio je upečatljiviji  utisak. Tehničke stvari slično su funkcionisale,  ali veličanstveni  sibirski pejzaži, na prelazu iz ljeta u jesen, bili su praznik ljepote.

U jednom trenutku činilo se da će nastupiti čak 182 nacionalne selekcije, ali su u posljednjem trenutku uslijedili otkazi. Konačna cifra od 170 reprezentacija takođe obara dosadašnji  rekord po masovnosti. Naša reprezentacija  startovala je sa 50. pozicije, po prosječnom rejtingu. Boje reprezentacije na najvažnijoj šahovskoj smotri branili su: velemajstori  Nikola Đukić, Dragan Kosić, Dragiša Blagojević  i internacionalni  majstori Luka Drašković  i  Blažo Kalezić.

Rezultati  reprezentacije Crne Gore

  1. kolo: Crna Gora-Holandski Antili 3:1

U prvom  kolu žrijeb nam obično dodijeli protivnika koji je zreo za 4:0. Naš najbolji  igrač Nikola Đukić, koji je briljirao na Šampionatu Evrope u Rejkjaviku prošle godine (performans 2655), doživljava neočekivan poraz bijelim figurama. Njegov protivnik, fide majstor Wim Blijstra ima 59 godina i rejting 2216. Još jednom se potvrdilo da je prvo kolo na svakom takmičenju specifično, ovakve stvari se dešavaju. Tugovali smo zbog Nikolinog poraza, iako nije imao uticaj na rezultat ekipe. On je zabilježio čitav niz pobjeda i remija protiv asova svjetskog formata, kako se vratiti nakon ovakvog šoka?

  1. kolo: Crna Gora-Portugal  2,5-1,5

Naš najmlađi reprezentativac  i  velika nada Luka Drašković trijumfuje već u 25. potezu, crnim figurama! Šesnaestogodišnji  fide majstor Sousa, Andre Ventura (2379) nije dobro tretirao  jedan ogranak Sicijanske odbrane. U 19. potezu pravi grub previd što dovodi do brzog sloma. Luka je debitovao u Rejkjaviku prošle godine, ali prvi put nastupa na olimpijadi. Počeo je igrati raznovrsnije u otvaranju, što otežava pripremu protivnicima. U ostalim partijama nije narušena ravnoteža, pobjeđujemo vrlo solidnu reprezentaciju, što nas puni optimizmom.

  1. kolo: Peru-Crna Gora 2:2

Iako je Peru 34. po rejtingu, dakle 16 mjesta ispred nas, nismo bili nezadovoljni žrijebom. Sigurna igra crnim figurama; Nikola brzo postiže jednakost  u Katalonskom otvaranju, čak se činilo da preuzima inicijativu  protiv velemajstora Emilija Kordove (2638), dok  Dragiša potvrđuje da odlično razumije finese  Španske partije. Luka sve češće igra 1. c4, nastaje Englesko otvaranje u partiji protiv IM Fernanda Fernandeza. Vrlo brzo dolazi do zaoštravanja, crni nije najprecizniji  u 10. potezu (bolje je cb4). Nastaje  neobična pozicija, ali  bijeli stalno čuva prednost, njegove figure zrače energijom što vodi efektnom dobitku. Tri poena iz tri partije, blistav start! Dragan Kosić, koji je u fišerovskom stilu osvojio naš ovogodišnji  šampionat (9,5 iz 11), namjerio se na vrlo jakog, raspoloženog protivnika. Dvadesetjednogodišnji  velemajstor  Jorge Kori  odigrao je Olimpijadu u velikom stilu (8 iz 10). Dragan nije precizan u 19. potezu, Peruanac nakon 19…b5  preuzima inicijativu i ne ispušta je do kraja partije. Peru je na kraju  osvojio 10. mjesto, što predstavlja veliko dostignuće mlade ekipe.

Nakon trećeg kola plasirani smo na 20. mjesto!

  1. kolo: Poljska-Crna Gora 3:1

Dragan  izražava  želju da pauzira nakon neugodnog poraza. Blažo prvi put izlazi na scenu.

Poljska je sedmi nosilac, zemlja koja doživljava snažan šahovski uspon. Izostavljaju prvu tablu, Radoslava Vojtašeka, ali se pokazalo da su suviše jaki i bez njega. Posebna atrakcija je sedamnaestogodišnji  Duda (2675), koji je postao velemajstor sa 15 godina  i 21 dan!  Nikola ne uspijeva da odoli na prvoj tabli protiv Dude, kao ni Luka na trećoj protiv vrlo jakog velemajstora Pioruna (2681). Dragiša je na Olimpijadi u Istanbulu 2012. u lijepom stilu savladao Mateuša Bartela, pobjednika velikog Opena “Aeroflot 2012”, koji se tradicionalno održava početkom godine u Moskvi. Ovog puta previđa taktički udar u centru (13…Se4). Iako crni pruzima inicijativu,  naš  reprezentativac pronalazi odlične parade u obostranom cajtnotu.  Blažo igra vrlo pribrano, sigurno, čak dolazi u situaciju da potezom  36. Tc6 ostvari  veliku prednost protiv Dariusza  Swiercza (2639). Nekadašnji vunderkind, koji je 2009. osvojio titulu velemajstora sa 14 godina i 9 mjeseci , nakon toga  aktivira svoje figure i osvaja pješaka. Dugo je pokušavao dobiti skakačku završnicu sa g i h pješakom, protiv g pješaka, ali Blažo bez problema remizira.

  1. kolo: Crna Gora-Hrvatska 1:3

Izostaje Dragiša, nakon teške partije protiv Bartela.

Treći poraz protiv Hrvatske u dosadašnjim međusobnim duelima (Ol. Hanti-Mansijsk 2010. godine,  Evropsko u Rejkjaviku 2015.). To je vrlo iskusna ekipa, 18. nosilac na Olimpijadi. Počeli su igrati na velikim takmičenjima 1992. petnaest godina prije nas. Ponovo gubimo obje partije crnim figurama, kao i u meču sa Poljskom. Dragan je do sada uspješno odolijevao  Mladenu Palcu, ali hrvatski velemajstor igra u životnoj formi u posljednje vrijeme.  Blažo gubi protiv sjajnog teoretičara Ante Brkića. U oba slučaja, Francuska odbrana nije izdržala. Luka je imao izvjesnu prednost, ali nedovoljnu da  ugrozi  velemajstora Stevića, koji  je nekad predvodio hrvatsku selekciju. U dalekoj završnici  Nikola remizira protiv Ivana Šarića, demonstrirajući  odličnu tehniku u završnici. Porazi uoči slobodnog dana nisu uticali na dobro raspoloženje.

 

Na slobodan dan posjetili smo Počasni konzulat Crne Gore u centru Bakua  koji je otvoren početkom 2014. godine. Primio nas je vrlo srdačno gospodin Vugar Alijev, počasni konzul. Ugodno ćaskanje uz baklave i  nadaleko čuveni azerbejdžanski čaj. Ni rakija sa naših prostora nije izostala. Sjajna Tijana Blagojević, osvajačica bronzanih medalja na Šampionatima Evrope i svijeta za mlade, 2015. godine, odigrala je revijalnu partiju sa talentovanom domaćom predstavnicom. Pogledali smo šestominutni film o susretima najviših funkcionera Azerbejdžana  i  Crne Gore. Atmosfera tokom prijema, koji je trajao oko pola sata, bila je vrlo opuštena.

Sa vodičem iz konzulata nastavili smo obilazak grada. Popeli se na uzvišenje  odakle se pruža zanosan pogled na grad. Prvi sam uočio dvije izrazito lijepe, crnokose djevojke,  blizu ograde odakle smo posmatrali grad. Rođene sestre iz Bagdada, Fatima i Zeina, stigle su na porodični odmor i smjestile se u hotel “Sheraton”. Trebalo je da borave u  našem  hotelu,  ali zbog velikog broja šahista nije bilo mjesta. Obradovao me ovaj susret, kao zanimljiv literarni motiv!  Zeina zrači neobičnom ljepotom, bio je to ugodan susret sa nekim dalekim svijetom. Naravno, uslijedilo je slikanje, pridružila se njihova majka  i članovi  naše delegacije.

Kasnije smo se spustili  do Starog grada. Naše reprezentativke Aleksandra Milović  i  Marija Stojanović popele su se na glasoviti “Maiden Tower” (Djevičanski toranj), sagrađen u 12. vijeku. Toranj je od 2001. pod zaštitom UNESCO-a.   Unutra je prilično usko, ali ipak su izdržale do vrha (8. sprat). Zanimljiv je Muzej na otvorenom u neposrednoj blizini tornja. Kad se očekivao nastavak šetnje, neko je predložio da sjednemo u restoran “Qiz Qualasi”, pored istoimene umjetničke galerije. Okruženi bujnim rastinjem, naručili  smo limunade, ali  umjesto  poznatog  napitka, stigle su flaše od pola litra nečeg slatkastog, nedefinisanog, ali nevjerovatno ukusnog!  Baku je grad sa nešto više od 2000000 stanovnika, sa vrlo zanimljivom, svjetski poznatom arhitekturom. Prije Drugog svjetskog rata  nastalo je najviše građevina u eklektičnom stilu evropskog istoricizma, kao jedinstven spoj uticaja  Istoka  i  Zapada. Zbog toga je prozvan “Pariz Istoka”.

Zbog specifičnog ritma karakterističnog za olimpijade, stalno imate utisak da vam fali vremena. Zbog toga nismo dovoljno uživali u čarima grada. Jednom smo sjedili na terasi  restorana “Il Patio”, pored hotela “Hilton”,  posmatrajući  divno uređenu promenadu  između mora  i  parkova sa fontanama. Negdje na sredini promenade ucrtana  je velika šahovska tabla. Nakon meča sa Meksikom u 7. kolu, stigli smo obići  prostrani plato  pješačke  zone. Nešto kasnije, posmatrali   šahovsku partiju na otvorenom, koja je izazvala veliku pažnju prolaznika. Sličnih mjesta ima i u drugim dijelovima grada, što potvrđuje da  šah  uživa veliku popularnost. Uostalom, u Bakuu je rođen 13. šampion svijeta, legendarni  Gari Kasparov.

 

  1. kolo Katar-Crna Gora 2:2

Katar je 55. nosilac, solidna ekipa. Nakon dva uzastopna poraza, respektabilan protivnik.

Vraća se Dragiša, izostaje Blažo.

Luka igra protiv bivše svjetske prvakinje Cu Čen. Slavna Kineskinja savladala je u meču za najviše zvanje Ruskinju Aleksandru Kostenjuk 5:3 (2001/2002.). Udata je za čelnu tablu Katara, velemajstora Mohamada Al-Moldiakhija. Cu Čen donekle slijedi put koji je izabrao velemajstor Stević  protiv Luke, u petom kolu. Nastaje pozicija sa heterogenim rokadama, crna žrtvuje pješaka. Luka propušta 22. Ta1 sa jasnom prednošću (komjuterskim riječnikom:+1)  Značajan propust, ali šanse za remi još su realne. Poraz koji boli, izgledi za velemajstorsku normu naglo slabe. Moram reći da je Luka insistirao na mišljenju da smo ovdje u službi ekipe, izbjegavajući bilo kakvu diskusiju  o velemajstorskom  balu. Vrlo korektan stav!  Ali vjerujem da  smo svi iz ekipe pomislili isto nakon ove partije: Kakva šteta! Kosić ne uspijeva napraviti prednost bijelim figurama, partija brzo ulazi u mirnu luku. Dragiša je odigrao korektno crnim figurama, remi  je logičan epilog.  Nikola je prikazao sjajnu igru protiv iskusnog velemajstora Mohamada al-Moldiakhija (2550). Vrlo važna pobjeda koja nas odvaja od ambisa i trećeg  uzastopnog poraza. Kola koja su krenula nizbrdo, ipak su zaustavljena.

  1. kolo: Crna Gora-Meksiko 3:1

Nakon konsultacija s Lukom, procijenili smo da bi mu prijao kraći odmor .

Pobjeda kolja vraća samopouzdanje. Blažo je sjajno odigrao otvaranje  i  brzo preuzeo inicijativu crnim figurama. Iako je imao veliku materijalnu prednost, konsekventno je težio efektnom dobitku!  Protivnik obustavlja otpor u 34. potezu pred neizbježnim matom. Dragišina pozicija u otvaranju nije bila najjasnija. Detaljna analiza pokazuje da je protivnik pogriješio u 21…potezu (trebalo je odigrati 21…Tfe8).  Dragiša potom prezima inicijativu i u sjajnom stilu realizuje prednost u topovskoj završnici. Dragan je djelovao utučeno nakon remija protiv mladog fide majstora, sa skromnim rejtingom. Briljirao je na prethodnoj Olimpijadi u Tromsu (8,5 iz 11), a sada se suočava sa iznenadnim padom forme.  Izgledalo je da ovo definitivno nije njegov turnir. Na sreću, utisak  ponekad vara.

  1. kolo: Indonezija-Crna Gora 1,5:2,5

Dragan izražava želju da pauzira, vraća se Luka.

Indonezija je zemlja sa nekoliko hiljada ostrva i 252000000 stanovnika, što je svrstava na četvrto mjesto na svijetu! Lijepo je igrati takve mečeve, pogotovo kad su šanse na pobjedu realne. Utut Adianto odskače od ostalih Indonežana, on je renomirani  velemajstor  sa  veoma dobrim  razumijevanjem pozicione igre. Adianto i Nikola  uplovljavaju  u pješačku završnicu koja završava bez pobjednika. Kad se činilo da Dragiša na drugoj tabli preuzima inicijativu, protivnik pronalazi efektnu paradu, dovoljnu za izjednačenje. Blažo je ponovo “golgeter”,  pobjeđuje  internacionalnog majstora  Irvanta (2327), koji je nekad imao rejting 2500. Irvanto je u drugom kolu savladao poznatog engleskog velemajstora Luka Mekšejna (2671). Sjajna igra Blaža u odlučujućoj fazi partije! Luka je veoma dobro tretirao Sicilijansku odbranu, igrajući strateški  zrelo, postiže blagu prednost.Sedamnaestogodišnji Taher odigrao je Olimpijadu veoma dobro (7,5 iz 11). U momentu kad je povukao odvažno i riskantno f4, nudi remi, iako to vodi pobjedi naše reprezentacije. Luka je priseban  i  u službi tima; prihvata, mada je izgledalo da ima šanse na pobjedu. Ipak, naknadna analiza pokazala je da pozicija naginje remiju. Sjajno, stigli smo na deset poena  od 16 mogućih. U našoj grupi  vrlo jake reprezentacije, pitali smo se koga će nam žrijeb dodijeliti?

  1. kolo: Crna Gora-Litvanija 1:3

Nakon dvije uzastopne pobjede, ostaje isti sastav.

Nema sumnje da smo bili zadovoljni, Litvanija je 51. po startnom rejtingu. Još jedan razlog za optimizam; izostavili su ubjedljivo najboljeg igrača, čelnu tablu, Eduardasa Rozentalisa! Sa druge strane, reprezentacije iz bivšeg Sovjetskog Saveza zaslužuju respekt. Naša projekcija i velika želja je osvojiti  14 bodova. Eventualnom  pobjedom  stigli bi nadomak cilja. Znamo da je šahovska partija kompleksan proces, da  važnu ulogu igra psihologija. Možda su u pravu  oni koji tvrde da svaki  ishod partije, koliko god bilo preokreta, predstavlja logičan epilog. Sreća, kao faktor ne postoji, poenta  je takvog gledišta.  Ali u pravu smo i mi koji ćemo dugo žaliti zbog propusta protiv Litvanaca! Kad uložite toliko energije i emocija, a rezultat izostane, ostaje samo tuga.

Luka se vraća potezu 1. e4 i  nadigrava velemajstora Mališauskasa, koji je napravio zapaženu karijeru još  u doba  Sovjetskog  Saveza.  Igrao je nahahnuto, ali  najvjerovatnije opterećen približavanjem cajtnota, propušta odigrati 30. Dd5! sa dobijenom pozicijom. Kasnije nastaje zanimljiva završnica; bijeli je imao lovca i 4 pješaka protiv topa i pješaka. Međutim, crni je bliži remiju, taj dio partije LItvanac igra uzorno.

Blažo je imao težak zadatak da zaustavi petnaestogodišnju nadu, Pauliusa Pultinevičiusa (2351) koji je prije našeg meča odigrao 6 partija, zabilježivši 5,5 poena. Mladi Litvanac je igrao brzo i samouvjereno u otvaranju, ali  Blažo uspijeva da poveže konce. Iznenada, Paltinevičius, želeći da skine odgovornost sa sebe, predlaže remi. Imalo je rezona da se prihvati, dobro smo stajali na ostalim tablama.

Iskusni  velemajstor Sarunas Sulskis ranije je predvodio reprezentaciju. Nadmudrivanje u otvaranju nije zbunilo Dragišu. Izgleda da je trebalo odigrati 15…a5, umjesto Lh3, bijeli postiže izvjesnu prednost, koju postepeno uvećava.  U 31. potezu Sulskis osvaja  pješaka, ali Dragiša od tog trenutka igra veoma dobro. Koncetracija  bijelog pada, crni vraća pješaka, a  nakon 44…Dd1 pozicija je potpuno jednaka. Posljednji pokušaj Sulskisa  počinje kad  je odigrao  49. g4. U 51. potezu bijeli uzima pješaka na e4 sa šahom, crni u želji da aktivira kralja brzo povlači 51…Kh6. Dragiša je igrao izuzetno sigurno do sada, zabilježio dvije pobjede i  pet remija, ali u remiznoj damskoj završnici  previđa 52. Dh1 sa forsiranim matom. Dešava se, pješak je dugo stajao na e4, slika koja je iznenada nastala izgledala je, samo malo ranije, nezamislivo.

Nikola je nakon 15 poteza ostvario značajnu  prostornu  prednost protiv dvadesetogodišnjeg  internacionalnog majstora Tomasa Laurusasa (2437). Čini se da je bilo bolje 16. Tfe1 umjesto b4. Prednost bijelog ne izaziva sumnju sve do 19. f4, nakon čega se pojavljuje motiv za crnog, oslabljeno polje e4. Crni nije precizan u 25. potezu, ali ni Nikola u 27. (trebalo je odigrati 27. d5). Kad se očekivalo da će partija završiti remijem, Nikola u želji da poravna skor u meču, igra riskantno i upada u matnu mrežu.

  1. kolo: Zambija-Crna Gora 1,5:2,5

Dragiša je potišten nakon poraza od Sulskisa, vraća se Dragan.

Žrijeb nam je zaista naklonjen, Zambija je tek 83. po prosečnom rejtingu. Ipak, Nikola propušta da odigra 13…c4 sa prednošću, zatim i 16…Sc6 umjesto Lg4. Potez koji je izabrao Nikola, na prvi pogled je izgledao dobro, čak efektno, ali nakon 18. Sd6! postaje jasno da je pozicija crnog  vrlo teška. Bijeli (IM Kayonde Anrew,2422) nije se istakao u realizaciji prednosti, u topovskoj završnici sa dva pješaka više (f i g) crni propušta potezom 49…Td7 (ili Tc7, Tb7) dodatno otežati put do pobjede. Ali nakon  49…Th7  50. Th3-Ta7  51. Th5! bijeli se približava pobjedi. Nema sumnje da je prethodni poraz uticao na Nikolu. Dragan i Blažo trijumfuju, Luka preuzuma inicijativu, ali ulazi u cajtnot. U žestokom obostranom cajtnotu bijeli grubo griješi  (32. bc4?, a trebalo je Lb6=), ali se Luka revanšira, propuštajući direktan dobitak (32…fe3). Iako zadržava prednost, ne polazi mu za rukom da dobije.

  1. kolo: Crna Gora-Slovačka 2:2  (Definitvno, nismo miljenici Fortune)

Luka je pomalo umoran od oštrih, beskompromisnih partija  i  povremenih  cajtnota, u tim  se vraća  Dragiša.

Slovačka, predvođena iskusnim velemajstorom Lubomirom Ftačnikom je 49. nosilac. Dakle, protivnik po mjeri.  U našoj grupi bile su Holandija i Srbija,pored ostalih, pruža nam se prilika za uzlet.

Blažo uzorno tretira  Francusku odbranu, partija završava  remijem u 29. potezu. Pravilo da se ne može remizirati  prije 30. poteza odavno je na snazi (od 2008.), izuzetak je ponavljanje poteza. Slovački velemajstor Tomas Petrik očito nije bio sklon riziku u jednakoj poziciji.

Dragiša potpuno nadigrava internacionalnog majstora Marijana Jurčika, koji je do našeg meča ostvario skor od  7 poena iz 9 partija. Nakon sjajnog  13. Dd2! igra logično i jako, Jurčik griješi u 16. potezu (16…De5). Bijeli u 20. potezu osvaja pješaka, ostvarujući, uz to, pun pješački centar. Velika prednost, znatno bolje vrijeme i sigurna Dragišina igra razlozi su za veliki  optimizam i nadu da će partija imati logičan epilog. Trebalo je u nekom trenutku odigrati energično e4-e5, ali i ovako bijeli zadržava značajnu prednost do 31. poteza. Nakon 31. Sf5-Lf5 32. ef5-Df6  33.Db5 i čini se da je u pitanju dvojni udar; napadnuti su top na e8 i skakač na a4. Međutim poslije 33…De7, crni brani topa i prijeti mat na e1! Pokvarena je pješačka struktura, crni lovac na b6 postaje aktivniji, ipak, pozicija je u granicama ravnoteže. Međutim, jedna greška priziva drugu, bolje je 34. g3 umjesto h3 i napokon, znatno bolje 38. Sd2 od Ta2. Partija se nastavlja u izmijenjenim ulogama, sada je crni objektivno dobijen.

Draganov protivnik, indikativnog prezimena Pacer (VM Milan Pacher) nije dobro tretirao Nimcoindijku  i crni već u 15. potezu preuzima inicijativu. Prvi kritičan momenat nastaje u 29. potezu. Bolje je 29…Tfd8 (umjesto Tad8) i A pješak, podržan topom, brzo bi odlučio partiju. Ovako je slovački velemajstor stekao  izglede na remi, ali u Draganu se budi, ona njemu svojstvena energija, u lijepom stilu trijumfuje.   

Lubomir Ftačnik ostvario je prijatniju poziciju, ali naš najbolji igrač pokazuje sjajnu tehniku u topovskoj završnici. Vodimo 2:1, kako bi bilo lijepo da Dragiša održi poziciju. Jurčikova realizacija nije naročito uzorna, nastaje pozicija sa po topom i raznobojnim lovcima, s tim da crni ima pione na d4 i f5. U jednom trenutku Nikola dolazi do Kosića i mene i sav radostan govori:”Dragiša igra Le8 pa Tf5 i osvaja f pješaka”!  Još jednom gledamo poziciju i složismo se s njim. Bili smo toliko uzbuđeni da nismo primijetili da je potez Le8 nemoguć, jer Dragišin lovac stoji na a6. Ipak poraz, meč  završava bez pobjednika.

Pojedinačni učinak i utisak o igri

  1. Nikola Đukić ostvario je 4 poena iz 11 partija, rejting -16,4
  2. Dragan Kosić  zabilježio 4,5 poena  iz 8 partija, rejting -3,9
  3. Dragiša Blagojević ostvario 4,5 poena iz 9 partija, rejting -6,4
  4. Luka Drašković ostvario 5 poena iz 9 partija, rejting – 0,7
  5. Blažo Kalezić zabilježio 4,5 poena iz 7 partija, rejting +6,1

1) Nema sumnje da su temeljne pripreme za zasjedanje Etičke komisije FIDE i  sama četveročasovna  rasprava, uticali na Nikolinu igru. Osim toga, dogodila se neobična strvar koju je i Nikola potencirao; poražen je protiv tri najslabije rejtingovana protivnika (Holandski Antili, Zambija, Litvanija). Izgledalo je da će pobjeda protiv Al-Moldiahkija predstavljati prekretnicu, ali desili su se neočekivani porazi u 9. i 10. kolu. Kada je Nikola nakon briljantne igre u Rejkjaviku stigao do rejtinga 2565, činilo se da je nekadašnja granica snova (2600) nadohvat ruke. On posjeduje sposobnost da brzo uvrsti  nove  sisteme u repertoar, da igra istrajno i optimistično. Ima sjajan pristup i uvijek je pobjeda cilj. Vjerujem da njegove zlatne šahovske godine tek dolaze!

2) Dragan Kosić je sjajan ekipni igrač, koji se lako uklapa u zahtjeve kolektiva. Briljirao je na Olimpijadama u Tromsu i Drezdenu, jedan od stubova naše reprezentacije. Ovog puta je stigao umoran, zajedno smo uložili veliku energiju da naša djeca igraju što bolje na Šampionatu Evrope za mlade u Pragu. Igrač čudesne energije odjednom je osjetio da mu nedostaje. Ipak, dobio je posljednje dvije partije, pobjeda protiv slovačkog velemajstora ostavlja upečatljiv utisak.

3) Osvajač  zlatne medalje na Olimpijadi u Drezdenu, Dragiša Blagojević, igrao je odlično do devetog kola i  previda protiv Litvanije. Zatim mu sreća sasvim okreće leđa u posljednjem kolu. Kaže da će više pažnje posvetiti  fizičkim pripremama, što će smanjiti mogućnost previda koji  se povremeno dešavaju u posljednje vrijeme.  Ranije su se mogli izbrojati na prste, sasvim nesvojstveni  njegovom stilu igre. Odigrao je nekoliko dobrih partija, ne tako davno odolio jednom Eljanovu,crnim figurama, pokazujući da još uvijek  igra vrlo kvalitetan šah.

4) Luka je startovao briljantno, ulivao strahopoštovanje spremnošću da odmah nametne bespoštednu borbu. Zaista  šteta što je partija sa Cu Čen srušila snove. Da ne bude zabune, Luka je nastavio igrati sa    velikom  energijom, ali česti cajtnoti dodatno su otežavali put do pobjede. Njegova igra na Olimpijadi bila je energična, stvaralačka, često je ostvarivao dobitničke pozicije. Da mu je makar malo sreća bila naklonjena, osvojio bi 2,5 poena protiv Cu Čen, Mališauskasa i Zambijca, umjesto  jednog.  Veliki potencijal  i  velika nada. Zamolio sam ga da unese makar malo više žara, kad je u pitanju rad na šahu. Da se ne oslanja suviše na svoj talenat. Tada će put ka šahovskim visinama biti manje trnovit.

5) Blažo Kalezić je sjajno odigrao Olimpijade u Drezdenu i Hanti-Mansijsku. U Bakuu je takođe bio odličan. Igra veoma sigurno i rijetko gubi. Posljednjih 18 mjeseci, njegova forma je u stalnom usponu.  Šteta što ne nastupa još češće, zbog obaveza na radnom mjestu. Blažo je relativno mlad i nadam se da će još godinama igrati za  reprezentaciju.

Američka reprezentacija osvojila je zlatnu medalju sa rekordnih 20 bodova. Prvi put za reprezentaciju su nastupili   vrhunski velemajstori  Fabiano  Karuana i Vesli So. Jedan je stigao iz Italije, drugi sa Filipina. Mada je savladala tradicionalnog rivala, Rusiju, Ukrajina se morala zadovoljiti srebrnom medaljom, sa 20 bodova, ali slabijim dodatnim kriterijima. Bronzu je osvojila reprezentacija Rusije (18), predvođena ovaj  put Sergejem Karjakinom, izazivačem svjetskog šampiona Karlsena. Rusi su meču sa Ukrajinom poraženi bijelim figurama na 2. i 4. tabli, što je kuriozitet na tom nivou. U meču sa Amerikancima (2:2), veliko interesovanje izazvao je susret na trećoj tabli: Nepomniachtchi-So. Rus je prethodno dobio svih sedam partija, ali So pobjeđuje, čini se, iznenađujuće lako. Vesli So  osvoja  zlatnu medalju na trećoj tabli. Djeluje samouvjereno  i  pomalo zagonetno, na njegovom širokom licu ne možete uočiti ni najmanji znak  uzbuđenja.  Razočarali su olimpijski pobjednici  iz Tromsa, Kinezi,  osvojivši  13. mjesto i domaćin, reprezentacija Azerbejdžana, osvajanjem 12. mjesta.

Pozitivno su iznenadile reprezentacije: Indije, Norveške, Turske, Perua, Kanade  i  Irana. Poslje trogodišnjeg angažmana u Dubaiju, velemajstor Ivan Sokolov, mjesec dana pred Olimpijadu preuzima tim Irana. Iako su bili 46. nosioci, osvajaju  16. mjesto. Posebna atrakcija je nastup trinaestogodišnjeg  internacionalnog majstora Alireza Firouzje (2463), koji je osvojio 4,5 poena iz 8 partija (rejting +5,6). Utisak bi bio impresivniji da nije poražen u 9. i 10. kolu, nakon čega je izostavljen u posljednjem kolu.

Ponovo je oduševio Denis Kadrić, osvojivši  8,5 poena iz 11 partija. Poseban razlog za slavlje ima Aleksandar Inđić, osvajač  bronzane medalje na trećoj tabli (8,5 iz 10). Želio bih spomenuti  i posljednje Mohikance; šezdesetrogodišnjeg Aleksandra Beljavskog, koji je predvodio Sloveniju na putu do vrlo dobrog  20. mjesta i legendu filipinskog šaha Eugenia Torea. Šezdesetpetogodišnji Tore je na svojoj 23. olimpijadi (svjetski rekord) osvojio nevjerovatnih 10 poena iz 11 partija!  

O atmosferi

Imali smo sastanke svako veče u 10 sati. Oficijelni dio trajao je kratko, zatim bi obično ostali još pola sata u ležernom razgovoru. Igrači koji ranije završe ostajali su (mada nije obavezno) do samog kraja, da makar prisustvom pomognu kolegama iz reprezentacije. Nije bilo spornih  situacija, mislim  da će se reprezentativci  složiti  da je vladala sjajna  atmosfera, što nije jednostavno postići.

O rezultatu naše reprezentacije

Bili smo 50. nosioci, osvojili  13 bodova (+2) plasiravši se na 47. mjesto, znači  tri mjesta ispred. To je korektan rezultat.  Tako malo nam je nedostajalo da se vinemo petnaestak mjesta više. Znam da kontroverze izaziva činjenica da reprezentativci, uglavnom, nisu dobro prošli sa rejtingom. Ako poredimo ovaj nastup sa onim u Rejkjaviku prošle godine, treba reći da smo bolje igrali na Islandu. Međutim, ako uporedimo sa prethodne dvije olimpijade, nastup u Bakuu  je značajno dostignuće, stabilizacija forme. Na Olimpijadi u Istanbulu osvojili smo 91. mjesto, u Tromsu 74.

Kako bi bilo lijepo da imamo u ekipi  igrače poput mladog Iranca. Hajde da ih stvaramo!

Selektor muške reprezentacije, velemajstor Draško Milan