AKTUELNOSTIMEĐUNARODNA TAKMIČENJA

Evropsko rapid i blic prvenstvo – Priština 2025

Priština je prethodnogg vikenda bila domćin Evropskog prvenstva u ubrzanom i brzopoteznom šahu. U petak i subotu na prorgamu je bio turnir po ubrzanom tempu, dok je u nedjelju odigran turnir po brzopoteznom tempu.

Na rapid prvenstvu nastupilo je trinaest takmičara iz Crne Gore. Nakon 11 kola zanimljivih borbi naši najuspješniji predstavnici bili su: velemajstor Denis Kadrić, internacionalni majstor Blažo Kalezić i fide majstori Armin Mušović i Jovan Milović, koji su osvojili po 7 poena. Na osnovu dodatnih kriterijuma Kadrić je zauzeo 49. mjesto, Kalezić 51. poziciju, dok je Mušoviću pripalo 59. mjesto, dok je Milović turnir okončao na poziciji 73. Nemanja Vukčević i Bogdan Podlesnik imali su po 6,5 poena, Peko Đurović je turnir okončao sa 6, a Adnan Striković sa 5,5 poena. Nastupili su još: Ekrem Čekić i Damir Canović koji su imali po 4,5 poena, Petar Zejak i Safet Kojić 4 poena i Radonja Femić 2,5 poena.

Pobjednički pehar pripao je predstavniku Litvanije, Pauliusu Pultinevičijusu, koji je osim dobre igre bio i miljenik fortune obzirom da je u legendarnom Vasilu Ivančuku u poslednjem kolu u međusobnom duelu pala zastavica u dobijenoj poziciji. Drugo mjesto pripalo je gruzijskom velemajstoru Levanu Pentsulaiji dok je bronzani Danijel Darda predstavnik Belgije.

Brzopotezno prvenstvo igrano je u trinaest kola, a naš najbolji predstavnik bio je Blažo Kalezić. Višestruki brzopotezni prvak Crne Gore, osvojio je 9 poena i zauzeo 25. mjesto u konačnom plasmanu. Njemu je pripala nagrada za drugo mjesto u grupi igrača sa rejtingom između 2400 i 2500 poena. Sjajnu igru pružio je i Peko Đurović koji je sa 8,5 poena osvojio drugu nagradu u kategoriji omladinaca. Denis Kadrić je podbacio pa je turnir okončao sa 8 poena, dok su Armin Mušović, Nemanja Vukčević i Bogdan Podlesnik osvojili po 7,5 poena. Adnan Striković i Radonja Femić osvojili su po 5 poena, dok je pola poena manje osvojio Petar Zejak.

Titulu prvaka Evrope u brzopoteznom šahu osvojio je Jordan van Forest iz Holandije sa 11 poena, drugo mjesto pripalo je Eduardu Iturizagi koji predstavlja Španiju, dok je Vojteh Plat iz Češke osvojio bronzanu medalju, njih dvojica imali su pola poena zaostatkom za pobjednikom.

Detaljniji rezultati i konačna tabela>>>

Najnovije